Professional Rodeo Cowboys Association
PRCA RAM WORLD STANDINGS
ProRodeo Gear Official Merchandise Of The PRCA

2020 Rodeo Results



Heart O Texas Fair & Rodeo
Waco, Texas, Oct. 5-12

All-around cowboy: Tuf Cooper, $2,575, tie-down roping and steer roping.

Bareback riding: Group 1: First round: 1. Jake Brown, 84.5 points on The Cervi Brothers' Check Yourself, $835; 2. Tyler Berghuis, 83, $626; 3. Hunter Carter, 78.5, $417; 4. Tanner Phipps, 77, $209. Second round: 1. Tyler Berghuis, 81.5 points on Cervi Rodeo's Refuser, $835; 2. Hunter Carter, 77, $626, 3. Jake Brown, 73, $417; 4. Tanner Phipps, 71, 209. Qualifiers: 1. Tyler Berghuis, $1,461; 2. Jake Brown, $1,252; 3. Hunter Carter, $1,044; Tanner Phipps, $417. Group 2: First round: 1. Tucker Zingg, 83 points on Cervi Rodeo’s Gold Buckle, $1,032; 2. Cole Reiner, 81.5, $774; 3. Anthony Thomas, 81, $516; 4. Craig Wisehart, 78, $258. Second round: 1. Anthony Thomas, 86.5 points on Beutler & Son Rodeo’s Tick Tack, $1,032; 2. Leighton Berry, 80, $774; 3. Mike Fred, 78, $516; 4. Yance Day, 77.5, $258. Qualifiers: 1. Anthony $1,548; 2. Tucker Zingg, $1,032; 3. (tie) Leighton Berry and Cole Reiner, $774 each. Group 3: First round: 1. Paden Hurst, 82 points on Andrews Rodeo’s Dusty Diamond, $1,061; 2. Bill Tutor, 80.5, $795; 3. Blaine Kaufman, 79.5, $530; 4. Zach Hibler, 79, $265. Second round: 1. Chad Rutherford, 82.5 points on Dakota Rodeo's Air Mail, $1,061; 2. Paden Hurst, 80.5, $795; 3. Zach Hibler, 79, $530; 4. Blaine Kaufman, 78.5, $265. Qualifiers: 1. Paden Hurst, $1,856; 2. Chad Rutherford, $1,060; 3. (tie) Bill Tutor and Blaine Kaufman, $795 each. Finals: 1. Jake Brown, 91.5 points on Pickett Rodeo’s Top Flight, $3,000; 2. Leighton Berry, 89, $2,250; 3. Tyler Berghuis, 87, $1,500; 4. Tanner Phipps, 85, $750.

Steer wrestling: First round: 1. Cade Goodman, 4.0 seconds, $2,027; 2. (tie) Trever Nelson, Jason Thomas and Dylan Schroeder, 4.2, $1,498 each; 5. Jacob Talley, 4.3, $969; 6. Cade Staton, 4.4, $705; 7. (tie) Sterling Wallace, Kalane Anders and Jule Hazen, 4.5, $206 each. Second round: 1. (tie) Scott Guenthner and Jacob Talley, 3.8 seconds, $1,894 each; 3. Cade Goodman, 3.9, $1,498; 4. Stockton Graves, 4.0, $1,234; 5. (tie) Ryan Nettle and Shayde Etherton, 4.1, $837 each; 7. Tanner Milan, 4.2, $441; 8. J.D. Struxness, 4.3, $176. Finals: 1. Denell Henderson, 3.7 seconds, $870; 2. Jacob Edler, 3.8, $720; 3. Cade Staton, 4.0, $570; 4. Tristan Martin, 4.4, $420; 5. Tanner Milan, 4.5, $270; 6. Dylan Schroeder, 4.6, $150. Average: 1. (tie) Cade Staton and Cade Goodman, 12.8 seconds on three head, $2,842 each; 3. Denell Henderson, 13.1, $2,247; 4. Jacob Edler, 13.7, $1,850; 5. Tanner Milan, 13.8, $1,454; 6. Tristan Martin, 14.2, $1,057; 7. Trever Nelson, 14.5, $661; 8. (tie) Dylan Schroeder and Cody Harmon, 14.6, $132 each. 

Team roping: First round: 
1. Dustin Egusquiza/Jake Long, 3.9 seconds, $2,008 each; 2. Matt Sherwood/Tyler Worley, 4.1, $1,746; 3. Chace Thompson/Tyson Thompson, 4.6, $1,484; 4. Cory Kidd V/Jake Clay, 4.8, $1,222; 5. Kolton Schmidt/Hunter Koch, 4.9, $960; 6. Cyle Denison/Lane Mitchell, 5.0, $699; 7. Justin Johnson/Will Woodfin, 5.1, $437; 8. Cody Snow/Cesar de la Cruz, 5.2, $175. Second round: 1. Dustin Egusquiza/Jake Long, 3.7 seconds, $2,008 each; 2. Tyler Waters/Kory Koontz, 4.1, $1,746; 3. Paul David Tierney/Tanner Braden, 4.2, $1,484; 4. (tie) Andrew Ward/Buddy Hawkins II and Britt Smith/Jake Smith, 4.3, $1,091 each; 6. (tie) Billy Bob Brown/Clay Futrell and Chad Masters/Wesley Thorp, 4.4, $568 each; 8. (tie) Cory Clark/Evan Arnold, Charly Crawford/Logan Medlin and Cody Snow/Cesar de la Cruz, 4.5, $58 each. Finals: 1. (tie) Cody Snow/Cesar de la Cruz and Reno Stoebner/Colton Brittain, 4.5 seconds, $1,033 each; 3. Clay Smith/Jade Corkill, 4.8, $590; 4. Cyle Denison/Lane Mitchell, 5.0, $295. Average: 1. Dustin Egusquiza/Jake Long, 13.3 seconds on three head, $3,012 each; 2. Cody Snow/Cesar de la Cruz, 14.2, $2,620; 3. Clay Smith/Jade Corkill, 14.8, $2,227; 4. Cyle Denison/Lane Mitchell, 15.4, $1,834; 5. Chace Thompson/Tyson Thompson, 15.7, $1,441; 6. Kolton Schmidt/Hunter Koch, 16.1, $1,048; 7. Reno Stoebner/Colton Brittain, 16.2, $655; 8. Cory Clark/Evan Arnold, 20.4, $262. 

Saddle bronc riding: Group 1: First round: 
1. Chuck Schmidt, 85.5 points on The Cervi Brothers' Wyatt Earp, $1,098; 2. Chet Johnson, 83, $824; 3. (tie) Nat Stratton and Lane Schuelke, 82, $412 each. Second round: 1. Chuck Schmidt, 79.5 points on Cervi Brothers' Exploding Springs, $1,098; 2. Lane Schuelke, 79, $824; 3. Brady Nicholes, 77.5, $549; 4. Toby Collins, 77, $275. Qualifiers: 1. Chuck Schmidt, $2,196; 2. Lane Schuelke, $1,235; 3. Chet Johnson, $824; 4. Brady Nicholes, 549. Group 2: First round: 1. Cole Elshere, 84 points on Cervi Brothers’ Mood Swings, $1,032; 2. Treyson Antonick, 82, $774; 3. (tie) Ben Andersen, Parker Kempfer and Jacobs Crawley, 80, $258 each. Second round: 1. Jacobs Crawley, 86 points on Beutler & Son Rodeo’s Nutrena’s Bombshell, $1,032; 2. Logan Hay, 83.5, $774; 3. Cole Elshere, 81.5, $516; 4. Cody Ballard, 73, 258. Qualifiers: 1. Cole Elshere, $1,548; 2. Jacobs Crawley, $1,290; 3. (tie) Logan Hay and Treyson Antonick, $774 each. Group 3: First round: 1. Tyrel Larsen, 83.5 points on Pickett Pro Rodeo’s Real Fancy, $1,098; 2. Tegan Smith, 81, $824; 3. Isaac Diaz, 80, $549; 4. Wyatt Casper, 77.5, $275. Second round: 1. Dean Wadsworth, 83 points on Andrews Rodeo's Trophy Wife, $1,098; 2. Colt Gordon, 81, $824; 3. Tyrel Larsen, 80, $549; 4. Wyatt Casper, 78.5, 275. Qualifiers: 1. Tyrel Larsen, $1,647; 2. Dean Wadsworth, $1,098; 3. (tie) Colt Gordon and Tegan Smith, $823 each. Finals: 1. Cole Elshere, 87.5 points on Dakota Rodeo’s Bartender, $3,000; 2. Lane Schuelke, 86, $2,250; 3. Treyson Antonick, 85.5, $1,500; 4. Colt Gordon, 84, $750.

Tie-down roping: First round: 1. Justin Smith, 7.2 seconds, $2,027; 2. Shane Hanchey, 7.5, $1,762; 3. Tuf Cooper, 7.7, $1,498; 4. (tie) Sterling Smith, Cory Solomon and Cooper Martin, 7.8, $969 each; 7. (tie) Ty Harris and Chase Williams, 8.2, $308 each. Second round: 1. Riley Pruitt, 6.7 seconds, $2,027; 2. John Douch, 7.3, $1,762; 3. Colt Papy, 7.4, $1,498; 4. (tie) Shane Hanchey and Blane Cox, 7.6, $1,101 each; 6. (tie) Shad Mayfield, Kyle Lucas and Ryle Smith, 7.9, $441 each. Finals: 1. Riley Pruitt, 6.8 seconds, $870; 2. (tie) Shane Hanchey and Shad Mayfield, 7.9, $645 each; 4. Ty Harris, 8.7, $420; 5. Ike Fontenot, 8.9, $270; 6. Haven Meged, 9.9, $150. Average: 1. Riley Pruitt, 22.8 seconds on three head, $3,040; 2. Shane Hanchey, 23.0, $2,643; 3. Shad Mayfield, 25.4, $2,247; 4. Ty Harris, 26.3, $1,850; 5. Ike Fontenot, 26.7, $1,454; 6. Haven Meged, 27.4, $1,057; 7. Blane Cox, 27.9, $661; 8. Cory Solomon, 29.3, $264. 

Barrel racing: First round: 
1. Ivy Conrado, 15.82 seconds, $3,018; 2. Sidney Forrest, 15.90, $2,587; 3. Dona Kay Rule, 15.95, $2,155; 4. (tie) Maggie Carter, Taylor Langdon and Alex Lang, 15.97, $1,485 each; 7. Brittany Pozzi Tonozzi, 15.98, $862; 8. (tie) Caroline Kelly and Tiany Schuster, 15.99, $503 each; 10. Jackie Ganter, 16.00, $287. Second round: 1. Brittany Pozzi Tonozzi, 15.73 seconds, $3,018; 2. Hailey Kinsel, 15.86, $2,587; 3. Dona Kay Rule, 15.87, $2,155; 4. Shelley Morgan, 15.97, $1,868; 5. Margo Crowther, 15.98, $1,437; 6. Stephanie Fryar, 15.99, $1,150; 7. Jill Wilson, 16.00, $862; 8. Kassidy Lovell, 16.02, $575; 9. Tiany Schuster, 16.04, $431; 10. Jaime Hinton, 16.06, $287. Finals: 1. Taylor Langdon, 15.57 seconds, $2,235; 2. Ivy Hurst, 15.61, $1,676; 3. Brittany Pozzi Tonozzi, 15.78, $1,118; 4. Tiany Schuster, 15.82, $559. Average: 1. Brittany Pozzi Tonozzi, 47.49 seconds on three head, $4,527; 2. Dona Kay Rule, 47.69, $3,880; 3. Ivy Hurst, 47.72, $3,233; 4. Taylor Langdon, 47.73, $2,802; 5. Tiany Schuster, 47.85, $2,155; 6. Jill Wilson, 47.87, $1,724; 7. Amy Jo Reisdorfer, 48.25, $1,293; 8. Shelley Morgan, 48.27, $862; 9. Caroline Kelly, 48.32, $647; 10. Michelle Darling, 48.38, $431. 

Steer roping: First round: 
1. Trevor Brazile, 9.3 seconds, $1,643; 2. Jess Tierney, 10.1, $1,360; 3. Chet Herren, 10.5, $1,077; 4. (tie) J. Tom Fisher, Jason Evans and Laramie Allen, 10.6, $529 each. Second round: 1. Thomas Smith, 8.6 seconds, $1,643; 2. Landon McClaugherty, 9.0, $1,360; 3. Tuf Cooper, 9.4, $1,077; 4. Laramie Allen, 9.8, $793; 5. (tie) Jason Evans and Chet Herren, 9.9, $397 each. Average: 1. Trevor Brazile, 19.6 seconds on two head, $2,465; 2. Thomas Smith, 20.0, $2,040; 3. Jess Tierney, 20.2, $1,615; 4. (tie) Laramie Allen and Chet Herren, 20.4, $978 each; 6. Jason Evans, 20.5, $425. 

Bull riding: First round: Group 1: *
1. Clayton Sellars, 84.5 points on Big Rafter Rodeo's Economical Impact, $1,458; 2. Trey Kimzey, 73, $1,193; no other qualified rides. Second round: 1. No qualified ride. Qualifiers: 1. Clayton Sellars, $1,061; 2. Trey Kimzey, $795; no other qualifiers. Group 2: First round: 1. Braden Richardson, 87 points on Beutler and Son’s High Bender, $1,098; 2. J.T. Moore, 84.5, $824; 3. Foster McCraw, 82, $549; 4. Parker McCown, 73, $275. Second round: 1. Brett Garza, 88 points on Beutler & Son Rodeo’s Little Bill, $1,098; 2. D.J. LaFleur, 82.5, $824; 3. J.T. Moore, 80, $549; 4. Cole Fischer, 69, $275. Qualifiers: 1. J.T. Moore, $1,372; 2. (tie) Brett Garza and Braden Richardson, $1,098 each; 4. D.J. LaFleur, $824. Group 3: First round: 1. Trevor Reiste, 87 points on Rafter G Rodeo’s Night Crawler, $1,098; 2. Brady Portenier, 85.5, $824; 3. Nic Lica, 85, $549; 4. Trey Benton, 84, 275. Second round: 1. Jeff Askey, 82 points on New Star Rodeo's Mr. Smidge, $2,745; no other qualified rides. Qualifiers: 1. (tie) Trevor Reiste and Jeff Askey, $1,098 each; 3. Brady Portenier, $824; 4. Nic Lica, $549. * Finals: 1. J.T. Moore, 85 points on Rafter G Rodeo's Johnny Thunder, $7,500; no other qualified rides. *(all totals include ground money).

Total payoff: $278,709. Stock contractors: Cervi Championship Rodeo, Big Rafter Rodeo, Rafter G Rodeo, Silver Creek Rodeo, Pickett Rodeo, 4L & Diamond S Rodeo, New Star Pro Rodeo, Andrews Rodeo, Dakota Rodeo, Beutler & Son Rodeo and The Cervi Brothers. Rodeo secretary: Sunni Deb Backstrom. Officials: Harry Rose Jr., Clayton Macom and Cliff Overstreet. Timers: Mary Brunner and Brenda Crowder. Announcers: Randy Corley and T.C. Long. Bullfighters: Jimmy Lee and Evan Allard. Clowns/barrelmen: Troy Lerwill and Johnny Dudley. Flankmen: Pete Gay, Summer Gay, Tyson Fowler and James Andrews. Chute boss: Binion Cervi. Pickup men: Chase Cervi and Josh Edwards. Photographer: James Phifer. Music director: Benje Bendele.

 
 
 
PRCA Sponsors

MGM Grand Polaris Ranger Cinch Jeans Bloomer Trailers Gold Buckle Beer Outlaw Equine

Copyright © 2019 Professional Rodeo Cowboys Association. All rights reserved. No portion of ProRodeo.com may be duplicated, redistributed or manipulated in any form. By accessing any information beyond this page, you agree to abide by the Terms of Use.


PRCA Wrangler National Finals Rodeo Wrangler ProRodeo Tour Finale Presented by Justin Boots Xtreme Bulls RAM National Circuit Finals Rodeo ProRodeo Gear ProRodeo Tour World Standings Tour Standings PRCA Rodeo Schedule Rodeo Results Facebook Twitter Instagram YouTube Mobile App ProRodeoTv.Com